Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejZamknij komunikat
pl
PL
plPL
e-mail: info@pcp.com.pl
telefon: 663 77 40 35
tu ma być podpis zdjęcia slidera
nawet dzielony na 2 linie
MENU
Klienci o nas

Firma Polskie Centrum Produktywności Sp z o.o. jest partnerem, którego polecamy do współpracy w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń.

Nasze referencje
Kontakt z nami
Polskie Centrum Produktywności Sp. z o. o.

e-mail: info@pcp.com.pl
telefon: +48 663 77 40 35

Napisz do nas
Zobacz jak nkt cables zwiększyła wydajność o 35% w 3 lata

Świetna ilustracja znanej lecz zadziwiająco rzadko stosowanej zasady: najpierw dobrze poznaj fakty (genbutsu), potem działaj . Autorzy - Ryszard Olek i Piotr Janusz (pracujący w opisywanej firmie EKS Śląska Sp. z o.o.) w bardzo konkretny i szczegółowy sposób opisują, jak odkryto wąskie gardła procesu produkcyjnego i jak, z pomocą badań migawkowych , poznano je na tyle głęboko, aby móc przystąpić do procesu doskonalenia.

 

Warto zwrócić uwagę na przykłady liczenia kosztów i zysków z wprowadzonych usprawnień. W EKS Śląska doprowadzono je do perfekcji. Liczenie to powinno stać się nawykiem w procesie Continous Improvement. Powinno uwzględniać się nie tylko proste oszczędności materiałowe czy zyski wypływające ze zwiększonej produkcji ale i zaoszczędzone godziny pracownika, potencjalny zysk na "odzyskanych produktach" czy oszczędności na paliwie do wózka widłowego (kto by pomyślał, że w skali roku może być to 4 140, 00zł).

 

WSTĘP

 

"People who study reality closely make better decisions" Powyższe zdanie było hasłem, myślą przewodnią badań jakie zostały przeprowadzone w firmie EKS Śląska Sp. z o.o. w 2004 roku. Pod kierunkiem specjalistów z Polskiego Centrum Produktywności oraz MVV ze Szwecji grupa pracowników nkt cables S.A. oraz EKS Śląska Sp. z o.o. dokonała analizy migawkowej wyznaczonych obszarów produkcyjnych.

 

Celem badań migawkowych jest dokładna analiza badanego obszaru; oszacowanie rzeczywistego czasu pracy maszyny, wartości pracy wykonywanej przez pracowników, ilości czasu przynoszącego "wartość dodaną" oraz co pochłania pozostałą część czasu i jakie z tego powodu ponosi straty przedsiębiorstwo. Poza tym w wyniku analizy migawkowej możemy określić optymalną liczbę pracowników, którzy powinni być zaangażowani w obserwowany proces. Analiza jest punktem wyjścia do dalszych prac w kierunku zwiększenia produktywności, zwiększenia zysków i redukcji kosztów.

 

Wskazuje miejsca, w których generowane są największe straty i skłania do refleksji nad możliwością poprawy sytuacji, pokazuje na jakim poziomie zorganizowany jest proces i które z jego elementów są "wąskimi gardłami". Wynik badań przedstawiony w formie graficznej pozwala na dokonanie wyboru najwłaściwszych metod do zastosowania w celu zwiększenia produktywności, wskazuje które maszyny najczęściej wymagają interwencji operatorów lub służb utrzymania ruchu (regulacje, awarie, przezbrojenia), jak każde zatrzymanie wpływa na całościową wydajność procesu produkcji i jak jest związana z innymi procesami

Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2021 @ pcp.com.pl
strony internetowe kraków